Veģetatīvo nervu sistēmu nevaram ietekmēt apzināti, tomēr tās darbība, tāpat kā visa nervu sistēma un organisms kopumā, ir ļoti saistīta ar cilvēka psihoemocionālo stāvokli. Emocijas var izraisīt veģetatīvās nervu sistēmas svārstības un izraisīt raksturīgo simptomu parādīšanos, un cilvēka sūdzības par sāpēm viena vai otra orgāna tuvumā. Pēc rūpīgas šī orgāna izmeklēšanas, neatrodot objektīvu iemeslu šādām sūdzībām, visbiežāk tiek uzstādīta diagnoze, kas liecina par veģetatīvās nervu sistēmas distoniju jeb disfunkciju.
Kādi ir veģetatīvās distonijas simptomi un ko darīt, lai mazinātu šīs izpausmes?
Ja veģetatīvās distonijas simptomi – sirdsklauves, elpas tūkums, reiboņi, svīšana, roku un kāju trīcēšana, slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes krūšu apvidū vai citviet organismā, un ar tiem saistītā trauksmes sajūta ir ļoti spēcīga (panikas lēkmes, depresija), tad ieteicams meklēt palīdzību pie speciālista, kas palīdz tikt galā ar šiem psihoemocionāliem traucējumiem.
Taču veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi var būt arī vieglā formā, kad simptomi un baiļu sajūta ir īslaicīgi un pāriet paši no sevis. Te var līdzēt stresa samazināšana, jauni pozitīvi iespaidi, miers, atpūta. Uztraukuma mazināšanai palīdz arī virkne ārstniecības augu un to kombinācijas. Fitopreparātu priekšrocība ir tāda, ka tos var lietot ilgstoši un kombinēt ar citiem līdzekļiem.
Ārstniecības augu tējas veģetatīvās distonijas gadījumā
Izteikta nomierinoša un miegu izraisoša darbība ir baldriāna saknēm, pasifloras lakstiem un ziediem, virša lakstiem, melisas lapām, apiņa rogām, māteres lakstiem. Mērena vai vāja sedatīva darbība ir raksturīga piparmētras lapām, kumelīšu ziediem, trejkrāsu vijolītes un ārstniecības amoliņa lakstiem un vilkābeļu augļiem.
Ārstniecības augu tēju receptes somatotoformiskās veģetoneirozes gadījumā:
Nomierinoša tēja
- Baldriāna saknes
- Māteres laksti
- Mārsila laksti
Ņem vienādās daļās, piemēram pa 20 grami no katras drogas un sajauc, izveidojot drogu maisījumu. No šī maisījuma ņem 1 ēdamkaroti drogu un aplej ar 1 glāzi (200ml) verdoša ūdens, apsedz un ļauj ievilkties 10-15 minūtes. Nokāš un lieto pa ½ glāzei 3 reizes dienā.
Tēja, ja ir tahikardija ar nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu
- Baldriāna saknes – 1 daļa
- Piparmētras lapas – 2 daļas
- Trejlapu puplakša lapas – 2 daļas
Ņem drogas atbilstošās daļās, piemēram, baldriāna saknes 10g, piparmētras lapas 20g, un trejlapu puplakša lapas 20g un sajauc, izveidojot drogu maisījumu. No šī maisījuma ņem 1 ēdamkaroti drogu un aplej ar 1 glāzi (200ml) verdoša ūdens, apsedz un ļauj ievilkties 10-15 minūtes. Nokāš un izdzer vienas dienas laikā. Lietošanas kursa ilgums 2–3 nedēļas.
Ja pārsvarā ir nervu sistēmas uzbudinājums, ārstnieciskās tējas sastāvā iekļaujami augi ar nomierinošu darbību, tomēr augus, kam ir izteikts miegu veicinošs efekts, labāk lietot vakarā. Rītos dzer tēju, kurā iekļauj ārstniecības augus ar tonizējošu darbību, piemēram, kalmes, cigoriņu vai ālantes sakneņi, upenes lapas, kā antidepresantu rekomendē asinszāles lakstus.